NÖRAL TERAPİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?
191
post-template-default,single,single-post,postid-191,single-format-standard,bridge-core-2.5.7,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-584

NÖRAL TERAPİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

NÖRAL TERAPİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Nöral tedavi, otonom sinir sisteminin lokal rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisinde uygulanan tıbbi bir uygulamadır. Girişim alanları olarak adlandırılan rahatsızlık odakları elektrofizyolojik olarak kararsızdır ve otonom sinir sisteminin tepki verdiği anormal nörolojik sinyaller yayar.

Girişim alanları nadiren kendilerine dikkat çeker ve çoğu zaman beklenmeyen yerlerde bulunurlar – cerrahi klişeler basmakalıp örneklerdir. Örneğin bir apendiks, uzun süredir devam eden migren baş ağrılarının kaynağı olabilir.

Otonom sinir sistemi, girişim alanlarına birçok farklı şekilde tepki verir. Miyofasiyal veya diğer ağrı sendromları oluşabilir. Visseral fonksiyon bozuk olabilir, astım, GÖRH, angina, irritabl bağırsak sendromu, adet düzensizlikleri vb. gibi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca, hemen hemen tüm ortopedik tıbbi durumlar, en azından kısmen otonomik sinir sistemi bileşenine sahiptir.

Girişim alanları nadir değildir. Aslında, herhangi bir tıbbi uygulamada ve özellikle ortopedik tıp uygulamasında hastaların önemli bir kısmında bulunabilirler. Çoğu ağrı sendromunu içeren otonom sinir sisteminin yer aldığı her durumda aranmalıdırlar.

Nöral terapi uygulamasındaki ana zorluk, bu girişim alanlarının saptanmasıdır. En kolay fark yara izlerinde bulunanlardır, ancak dişler, otonom gangliyonlar, iç organlar ve somatik disfonksiyon gibi diğer yerler de yaygındır. (Somatik fonksiyon bozukluğu, otonom sinir sistemi bileşenini içerir ve diğer tüm girişim alanları gibi her şekilde davranır.)

Girişim alanları iki farklı yöntemle bulunabilir. Biri dikkatli tarih alarak alıyor. Tarihin önemli bir unsuru, hastalık ya da yaralanma (örneğin cerrahi prosedür) ile semptomların başlangıcı arasında geçen birkaç haftanın gizli bir dönemidir. Diğer yöntem ise fizik muayenedir. Girişim alanı etrafındaki otonomik tonda ince değişiklikler aranır ve tanıyı doğrulamak için otonomik cevap testi denen bir teknik kullanılır.

Tedavi daha kolay olan kısımdır. Klasik yöntem enterferans sahasını seyreltik (koruyucu içermeyen) prokain veya lidokain ile infiltre etmektir, ardından intravenöz bolus ile vücudun aynı tarafındaki uygun bir damara girilir. Bu tedavinin mantığı, girişim alanlarına lokal hücre zarının instabilitesinden kaynaklanmasıdır. Bir caine anestetik (hücre zarı stabilize edici özellikleri sayesinde), elektrik potansiyelini geri yükler ve dokuların fizyolojisini normale döndürmeye yardımcı olur. Bu etki lokal anestetiklerden beklenenden daha uzun sürer ve tekrarlı tedaviler ile girişim alanı genellikle kalıcı olarak ortadan kaldırılır.

Nöral tedavi, 1920’lerde Almanya’da başlamıştır. Ne yazık ki, İngilizce konuşan dünya için, literatürünün çoğu sadece Almanca olarak yayınlanmıştır. Şu anda basılmamış bir ders kitabı İngilizce’ye çevrildi. Dietrich Klinghardt MD, Ph.D., en eğitici kurslar sunmaktadır www.klinghardtacademy.com .

No Comments

Post A Comment