Sigara bırakmada biyorezonans yönteminin etkinliğinin kanıtı: pilot çalışma.
505
post-template-default,single,single-post,postid-505,single-format-standard,bridge-core-2.5.7,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-584

Sigara bırakmada biyorezonans yönteminin etkinliğinin kanıtı: pilot çalışma.

Sigara bırakmada biyorezonans yönteminin etkinliğinin kanıtı: pilot çalışma.

1970’lerden bu yana, MORA biorezonans terapisi, küresel olarak tamamlayıcı endikasyonlar bağlamında çeşitli endikasyonlar için uygulanmıştır. Bu bağlamda, uygulayıcılar ayrıca sigara bırakma konusunda başarılı bir başvuruda bulunduğunu bildirmiştir. Bu çalışma kontrollü bir çalışma ortamında bu raporları doğrulamayı amaçlamaktadır.

YÖNTEMLER:

Yukarıda belirtilen hedefi gerçekleştirmek için biyorezonans yöntemi 190 sigara içicisini içeren prospektif, plasebo kontrollü, çift-kör, paralel-grup çalışmasına tabi tutuldu. Her iki çalışma grubunda da (plasebo n = 95; aktif biyo-rezonans grubu; n = 95) tedavi süresi ve çalışma koşulları standardize edildi.

SONUÇLAR:

1 hafta (% 77.2 ve% 54.8), 2 hafta (% 62.4 -% 34.4), 1 ay (% 51.1 -% 28.6) ve 1 yıl (% 28.6 -% 16.1) tedaviden sonra, başarı oranı verum grubundakiler, plasebo grubundaki sonuçlardan anlamlı derecede farklıydı. Ayrıca, tedaviden sonra sübjektif sağlık durumu ve 1 hafta sonra sorgulanan etkinliğin sübjektif değerlendirilmesi, aktif biyo-rezonans terapi grubundaki katılımcılar arasında plasebo grubundakilerden anlamlı derecede daha fazla bulundu. Olumsuz yan etkiler gözlenmedi.

SONUÇ:

Bu pilot çalışmanın elde ettiği bulgulara göre, biorezonans tedavisi sigara bırakmada klinik olarak etkilidir ve herhangi bir olumsuz yan etki göstermez.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25231565

Pihtili bir 1 , Galle M , Çuhadaroğlu Cı , Kilicaslan Z , İŞSEVER H , Erkan F , Çağatay T , Gulbaran Z .

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Akciğer Hastalıkları Anabilim Dalı, Türkiye.

No Comments

Post A Comment